Sıcak Daldırma Galvaniz nedir?

        Sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi, çeliğin 445-465°C sıcaklıkta erimiş çinko bulunan bir kazanın içine daldırılarak çinko ile kaplanması işlemidir. 18. Yüzyıldan beri kullanılan bu yöntem sayesinde ürünler korozyondan korunarak birçok farklı atmosferik ortamda paslanmaya karşı uzun yıllar dayanır.

        Sıcak daldırma galvaniz kaplamanın diğer korozyondan koruma yöntemlerine göre tercih edilmesini sağlayan bazı avantajları şu şekildedir;

1.Uzun Ömürlü Olması
Galvaniz kaplamanın kullanım ömrü kaplama kalınlığı ile doğru orantılıdır. Normal koşullar altında 25 yıldan uzun bir süre korozyona karşı koruma sunar. Kaplama yapılan yüzeye zarar verilmediği takdirde bu birçok ürünün ömrü için yeterli bir süredir. Biz Kentmetal Endüstri olarak çöp konteynerlerinde ortalama 60-70µkalınlığında ve TS EN ISO 1461 Standartlarına uygun kaplama yapmaktayız.
2.Dayanıklı Olması
        Daldırma esnasında demir ve çinko reaksiyona girer ve farklı katmanlarda alaşım oluşturarak dayanımı yüksek metalürjik bağ oluşturur. Bu şekilde mekanik hasarlara karşı da koruma sağladığı gibi ister deniz yolu ister kara yolu ile uzun süren taşıma işlemlerinde de güven verir.3.
Verimli Olması
        Sıcak daldırma galvaniz kaplamanın ekonomikliğini kıyaslarken diğer kaplama yöntemlerinin kullanım ömürleri ve işlem süreleri ile kıyaslamak gerekir. İlk yatırım maliyeti yüksek olan bu prosesler halen diğer yöntemlere göre fiyat/ömür oranı ve uygulama süresi açısından en verimli yöntemlerdendir. Bu da ülke ekonomisi açısından önemlidir.
 
4.Bakıma İhtiyaç Duymaması
        Uzun ömürlü olmasının yanında en önemli avantajlarından biriside bakıma ihtiyaç duymamasıdır. Sıcak daldırma galvaniz kaplanmış ürünler periyodik bakıma ihtiyaç duymadan uzun yıllar kullanılabilir.Bu da ulaşımın zor olduğu yerlerde, montaj/demontaj işleminin maliyetli olduğu alanlarda ve 7/24 kullanılan alanlarda büyük avantaj sağlar.
 
5.Estetik Görünüm Kazandırması
        Malzemenin özellikler derin çekme ve sıvama işlemlerinde aldığı mikron seviyesindeki çizikler kaplama esnasında kaybolur ve ürün, çinkonun sahip olduğu parlak yapıya bürünür. Belli bir süre sonra bu parlaklık yerini mat gri rengine verse de ürün homojen ve metalik renginden bir şey kaybetmez.
        Daha birçok avantaja sahip yönetim uygulanabilir olması için bazı koşulların sağlanması ve işlemleri uygulanması gerekmektedir. Çeliğin sıcak daldırma galvaniz kaplanması için öncelikle yüzey hazırlık işlemlerinden geçmesi ve kaplamadan sonra da kontrol işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu aşamaları şu şekil sıralayabiliriz;
1. Yüzeyin Temizliği
 
a. Mekanik Temizlik
        Kaplama öncesinde öncelik malzeme üzerinde bulunan kaynak cürufları, plaklar veepoksiler kaplamaya zarar vermemesi için ve kaplama sonrası tam verim alınmasıiçin mekanik yöntemler ile temizlenmelidir.

b. Yağ Alma
        Kimyasal veya Biyolojik banyo ile malzeme üzerinde bulunan üretim aşamalarından kalanboya, kir, gres gibi maddeler yüzeyden arındırılır.

c. Asitle Banyosu
        Seyreltik hidroklorik havuzunda malzeme üzerindeki pastan tamamen arındırılana dek kalarak demir tozundan ve demir oksitten temizlenmiş olmalıdır. Bu işlem sonrasında durulama yapılarak çok bekletmeden flaks banyosuna alınmalıdır. Aksi takdirde yeniden oksitlenme başlar.
 
d. Flaks Banyosu
        Galvanizleme işleminden hemen önce yapılan bu işlem ürünün amonyum-klorür çözeltisi içerisinde yeterince bekletilme işlemidir. Bu işlem sayesinde malzeme üzerinde oksit oluşması önlenir ve galvanizleme işlemi esnasında çelik ile çinkonun metalürjik bağ kurması için malzemenin üzerinde film tabakası oluşur.

 

2. Galvaniz Kaplama
        Galvaniz havuzunda ortalama 440-450°C sıcaklıkta, en az %98 saflıkta erimiş çinko bulunmaktadır. Malzeme havuza daldırılmadan önce kurutulmuş olmalıdır. Islak malzeme sıcak havuza girdiğinde patlama sebep olarak iş güvenliği açasından problem oluşturur.

        Havuza giren ürünün içi boş bir yapısı var ise asılı halinin en tepe noktasında hava giriş-çıkışı için yeterince büyüklükte bir açıklık olmalıdır. Örneğin çöp konteynerleri ters bir şekilde daldırıldığı için gövdenin altında delikler vardır. Hacmi büyük konteynerlerde bu açıklık ya daha büyür ya da sayısı artar. Daha sonra kullanım amacına uygun olarak bu
açıklıklar kapatılabilir.  
        Malzemeyi daldırdıktan sonra demir-çinko reaksiyonu için yeterince beklemeli ve yüzeyde oluşan cüruf ve tozlar temizlendikten sonra malzeme yeterince yavaş bir şekilde çıkarılmalıdır. Çıkarılma esnasında ve hemen sonrasında çinko katılaşmadan fazla çinko ve yüzeydeki çapaklar malzemeyi deforme etmeden sürtme ile veya titreşim ile temizlenmelidir.
 
        Kaplama işlemi tamamlanan ürün kullanım amacına göre pasivasyon çözeltisi veya su banyosuna ya da hava ile soğutulabilir.
 
3. Kontrol Aşaması
        Sıcak Daldırma galvaniz işleminin kontrolü yapılırken TS EN ISO 1461 standartları çerçevesinde ve ürüne zarar vermeyecek şekilde kontrol edilmelidir.